| YCB301-C200 Parameter | Specification | Industrial Significance |
|---|---|---|
| Manufacturer | Yokogawa | Industrial automation leader |
| Part Number | YCB301-C200 | DCS/PLC system compatibility |
| Cable Length | 2 meters | Optimized for cabinet-to-rack installations |
| Connector Type | 36-pin (Dual) | Centum VP/ProSafe-RS integration |
| Current Rating | 3A/pin (108A total) | Supports redundant power loops |
| Voltage Rating | 300V AC/DC | 24VDC/220VAC system compatibility |
| Shielding | Aluminum-PET foil | 85dB EMI attenuation @ 100MHz |